loading

Plantation 2008 Guyana rum

Plantation 2008 Guyana

Multiple | Aged

5.9/10
12 ratings
Easily consumable in a bind
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1
2
3
2
3

Rate Plantation 2008 Guyana

Tap to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

Review Images

User review image
User review image
User review image
User review image

12 Plantation 2008 Guyana ratings

Sort by: Popularity | Newest | Oldest | Rating

Peter 🇸🇪 | 92 ratings
Posted over 1 year ago

Första gången jag öppnade den så luktade det bara sprit,smakade lika mycket sprit. Har inte provat den sen dess,får göra ett nytt försök.

HunterRomario 🇨🇿 | 355 ratings
Posted over 2 years ago

Devět a půl roku zrání v sudech po bourbonu, rok ve Francii v sudu po koňaku Ferrand a následně ještě půl roku v tzv. zebra sudech, kombinace tmavého dřeva kaštanu a světlého akátu.
Alkohol: 41,9 %
Původ: Guyana/Francie
Aroma: Silný a výrazný závan klasických rumových pralinek, ale jsou tu i další složky. Silná kořenitost, punč, kandované ovoce, koření do svařáku, lékořice, badyán, lesní med. Vůně mě hodně baví. (88 b)
Chuť: Chuť moc neodpovídá tomu, na co vás naladí vůně. Připálená rozinka, pomerančová kůra, těžší kořenitost a lékořice. Bohužel, chybí tomu šmrnc, chuťově je to dost ploché a nepříliš záživné. (83 b)
Body: 85/100
Shrnutí: Decový vzorek stačil na několik ochutnávek, dojem byl pokaždé stejný. Vůně mě dost nadchla, o to slabší ale byla zase chuť. Přijde mi, že úroveň těchto single casků postupně klesá, což mě moc netěší. Prozatím ochutnáno šest z edice 2019 a ani jeden by mě k nákupu nepřesvědčil. Špatné sice nejsou, ale na svou cenovou třídu to není nic extra.

RRose (PREMIUM) 🇺🇸 | 44 ratings
Posted over 2 years ago

I’m a big fan of Plantation’s rums generally, but this is kind of a miss for me. It started with a mildly off-putting alcohol aroma & continued to the palate. I’m honestly having a difficult time describing the flavor profile. It almost has a smokey note to it...and a slight burn on the back end.

I’ll have to give this another try. I may experiment by blending it with some other rims as well.🤷🏻‍♂️

Cask 04, Bottle 271

GH 🇺🇸 | 35 ratings
Posted over 2 years ago

High alcohol & honeysuckle across the nose; pretty large burn with slight notes of caramel, dry fruit; warm burn across the palate; I am a fan of this bottle as I feel there is no sugar added; it’s a nice, bottle with little complexity. A keeper in my book.

Foggyrumrunner 🇨🇦 | 50 ratings
Posted over 2 years ago

Cask no. 05, bottle no. 112

The nose is not effusive but has real depth and complexity, redolent with vanillin-wood, a whiff of incense, and molasses. The nose has discernible echoes of its time spent in bourbon casks - very nice! The palate is lush, round and dense with flavour - almost “chewy” - with pronounced molasses, faint char, and something floral like honeysuckle, before finishing with some pronounced peppery heat that is noticeable but certainly not harsh. Wow, this is great rum! It would be a missed opportunity to mix this with anything. It’s a unique sipper.

Adrian Adame (PREMIUM) 🇨🇿 | 622 ratings
Posted over 1 year ago

- vůně vanilka a kůže
- chuť vanilka a kůže
Žádné nadšení

Gastovski (PREMIUM) 🇨🇿 | 319 ratings
Posted over 1 year ago

Fermentace: 1 týden
Těkavé látky: 124 g/hlAA
Estery: 35g /hlAA
Doslazování: 4g/l
Sud č. 05
Laveh č. 235

Rum zraje 9,5 roku v tropech v sudech po bourbonu, 1 rok kontinentálníh zrání v sudech po koňaku Ferrand a 6 měsíců v Zebra sudech (kombinace kaštanu a akátu).

Aroma: Vanilkový cukr, kokos, exotické dřevo, krémové, uhlazené
Chuť: Karamelově sladká, zemitá
Dozvuk: Kávové tóny, spálená tráva a dřevo - spousta hořkého dřeva, které dlouho doznívá
Sladkost: 1/3
Podobný jako verze SC 2020, avšak má o něco lepší vůni i celkový projev.

BigChief17 (TASTING CLUB) 🇺🇸 | 53 ratings
Posted over 2 years ago

Purchased this at the near beginning of my rum exploration. The price, the brand, the year: it has to be exceptional, right? First try, didn't like it. Waiting a few months, same result. Waiting two years, same result.

Nose - Spice, Sugar Cane, Banana
Palate - Pepper, Nutmeg, Earth, Cinnamon

Still can't make it work for me...

Jimmy Cliff (PREMIUM) 🇺🇸 | 460 ratings
Posted over 2 years ago

I’m not a big fan of this Plantation, nor of Diamond’s Port Mourant still rum. Has similar taste to PM single still, but the extra aging in different casks help mellow it out slightly. Will try it again on a later date.updated to 7. Decent rum

Michael N 🇺🇸 | 72 ratings
Posted over 3 years ago

I’m a fan of Plantation and have never really been disappointed in any of the others I’ve tried. Some are just average and some are quite good. This one however falls short of what I would expect. It’s not the taste that is bad it’s the overwhelming chemical/cleaner aroma that hits your nose first. The taste after that is ok at best. Not a big fan of this one!
Brand Details

Name: 2008 Guyana
Company: Plantation
Type: Aged
Distillation: Unknown
Distilled: 2008

Loading

Loading

Loading