loading

Plantation 2008 Guyana rum

Plantation 2008 Guyana

Multiple | Aged

6.1/10
13 ratings
Tasty, but not quite great
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1
2
3
2
4

Rate Plantation 2008 Guyana

Tap to Rate

Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

Review Images

User review image
User review image
User review image
User review image

13 Plantation 2008 Guyana ratings

Sort by: Popularity | Newest | Oldest | Rating

Peter 🇸🇪 | 93 ratings
Posted over 1 year ago

Första gången jag öppnade den så luktade det bara sprit,smakade lika mycket sprit. Har inte provat den sen dess,får göra ett nytt försök.

HunterRomario 🇨🇿 | 372 ratings
Posted almost 3 years ago

Devět a půl roku zrání v sudech po bourbonu, rok ve Francii v sudu po koňaku Ferrand a následně ještě půl roku v tzv. zebra sudech, kombinace tmavého dřeva kaštanu a světlého akátu.
Alkohol: 41,9 %
Původ: Guyana/Francie
Aroma: Silný a výrazný závan klasických rumových pralinek, ale jsou tu i další složky. Silná kořenitost, punč, kandované ovoce, koření do svařáku, lékořice, badyán, lesní med. Vůně mě hodně baví. (88 b)
Chuť: Chuť moc neodpovídá tomu, na co vás naladí vůně. Připálená rozinka, pomerančová kůra, těžší kořenitost a lékořice. Bohužel, chybí tomu šmrnc, chuťově je to dost ploché a nepříliš záživné. (83 b)
Body: 85/100
Shrnutí: Decový vzorek stačil na několik ochutnávek, dojem byl pokaždé stejný. Vůně mě dost nadchla, o to slabší ale byla zase chuť. Přijde mi, že úroveň těchto single casků postupně klesá, což mě moc netěší. Prozatím ochutnáno šest z edice 2019 a ani jeden by mě k nákupu nepřesvědčil. Špatné sice nejsou, ale na svou cenovou třídu to není nic extra.

RRose (PREMIUM) 🇺🇸 | 44 ratings
Posted almost 3 years ago

I’m a big fan of Plantation’s rums generally, but this is kind of a miss for me. It started with a mildly off-putting alcohol aroma & continued to the palate. I’m honestly having a difficult time describing the flavor profile. It almost has a smokey note to it...and a slight burn on the back end.

I’ll have to give this another try. I may experiment by blending it with some other rims as well.🤷🏻‍♂️

Cask 04, Bottle 271

GH 🇺🇸 | 35 ratings
Posted 3 years ago

High alcohol & honeysuckle across the nose; pretty large burn with slight notes of caramel, dry fruit; warm burn across the palate; I am a fan of this bottle as I feel there is no sugar added; it’s a nice, bottle with little complexity. A keeper in my book.

Foggyrumrunner 🇨🇦 | 50 ratings
Posted 3 years ago

Cask no. 05, bottle no. 112

The nose is not effusive but has real depth and complexity, redolent with vanillin-wood, a whiff of incense, and molasses. The nose has discernible echoes of its time spent in bourbon casks - very nice! The palate is lush, round and dense with flavour - almost “chewy” - with pronounced molasses, faint char, and something floral like honeysuckle, before finishing with some pronounced peppery heat that is noticeable but certainly not harsh. Wow, this is great rum! It would be a missed opportunity to mix this with anything. It’s a unique sipper.

Cory Wid 🇺🇸 | 97 ratings
Posted 3 months ago

Old, heavy Guyana rums can be hard to find. I was luck to find this on a shelf at Binny's in Chicago (last one).

Guyana rums can have a real sultry nature, while not really having the intensity of a Jamaican rum they are somewhat heavy nonetheless, and do really well in both old-fashions and classic tiki drinks like the Hurricane (with homemade fassionola) or The Mundo Perdido. I reserve those drinks and this rum for special occasions and my favorite guests.

Adrian Adame 🇨🇿 | 641 ratings
Posted almost 2 years ago

- vůně vanilka a kůže
- chuť vanilka a kůže
Žádné nadšení

Gastovski (PREMIUM) 🇨🇿 | 367 ratings
Posted almost 2 years ago

Fermentace: 1 týden
Těkavé látky: 124 g/hlAA
Estery: 35g /hlAA
Doslazování: 4g/l
Sud č. 05
Laveh č. 235

Rum zraje 9,5 roku v tropech v sudech po bourbonu, 1 rok kontinentálníh zrání v sudech po koňaku Ferrand a 6 měsíců v Zebra sudech (kombinace kaštanu a akátu).

Aroma: Vanilkový cukr, kokos, exotické dřevo, krémové, uhlazené
Chuť: Karamelově sladká, zemitá
Dozvuk: Kávové tóny, spálená tráva a dřevo - spousta hořkého dřeva, které dlouho doznívá
Sladkost: 1/3
Podobný jako verze SC 2020, avšak má o něco lepší vůni i celkový projev.

BigChief17 (TASTING CLUB) 🇺🇸 | 53 ratings
Posted over 2 years ago

Purchased this at the near beginning of my rum exploration. The price, the brand, the year: it has to be exceptional, right? First try, didn't like it. Waiting a few months, same result. Waiting two years, same result.

Nose - Spice, Sugar Cane, Banana
Palate - Pepper, Nutmeg, Earth, Cinnamon

Still can't make it work for me...

Jimmy Cliff (PREMIUM) 🇺🇸 | 470 ratings
Posted 3 years ago

I’m not a big fan of this Plantation, nor of Diamond’s Port Mourant still rum. Has similar taste to PM single still, but the extra aging in different casks help mellow it out slightly. Will try it again on a later date.updated to 7. Decent rum
Brand Details

Name: 2008 Guyana
Company: Plantation
Type: Aged
Distillation: Unknown
Distilled: 2008

Loading

Loading

Loading