Posting your rating...
Ron Zacapa XO rum

Ron Zacapa XO

Guatemala | Aged | 40.0% ABV

Ron Zacapa XO Rum is produced in the highlands of Guatemala where it is distillled from fresh cane juice. The rum is then aged from 6 to 23 years at 7544 feet above sea level at 62 °F (17 °C) using the solera process. The solera aging process incorporates barrels that previously held American whiskeys, sherries, wines and Cognac

The unique Ron Zacapa XO glass decantur features an impression of a woven band around the middle, which is in reference to the original hand woven palm leaf petate bottle cover that covered the bottle

8.6/10
736 ratings
That's some good stuff

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2
2
4
3
22
54
188
319
142

Rate Ron Zacapa XO

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

736 Ron Zacapa XO ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Posted almost 9 years ago by Brandon from United States with 18 ratings

Too close to the cheaper Cask 23 version to warrant the higher price. Zacapa overall is a good rum to get people hooked on rum - very drinkable, tasty, but not a ton of complexity. Definitely looks good on the bar and as a gift though.

Even so, I like it when I just want to sit back, toss back, and not have to think about it.

Posted almost 6 years ago by RedBlaze6 from United States with 26 ratings

Definitely something good happening here but I don't see this as the rum to compare all others too. It's kind of like a woman with an incredible body but acts like an asshole. I want to love it but can't.

The smell starts a little aggressive of alcohol and lingers a touch, but is followed by a sweet molasses aroma. Has a nice burnt sugar taste followed by a touch of banana leaf. It carries the burn for a bit longer than I would like. Zacapa XO has a cognac essence and heat. This bottle is for the aficionados who likes sweet with a bite. It's almost dry at the end while still being creamy. I will revisit you again in the future, but only because of those tits.

Posted almost 7 years ago by Dave from United States with 36 ratings

Extremely smooth sipping. Ordered this from a shop in New Jersey for $79.99 which was a deal.

Posted almost 7 years ago by Earl Elliott from Canada with 206 ratings

Sugar: 26-30 gpl. I had some friends over for a rum tasting and everyone's eyes lit up when they smelled and tasted this one. Comment was that this one fills your nose mouth and sinuses with a wonderful rush of flavors. It's not available in Ontario, but I bought 2 at the Duty Free. Fellow Canucks if you find this rum, buy 2 of them. You might want to keep one as a present, but you might end up keeping it for yourself.

Posted almost 7 years ago by Marc GENNAOUI from Canada with 2 ratings

Very delicate like drinking a nectar from the Guatemalan God's.

Posted 6 years ago by thefatrumpirate from United Kingdom with 121 ratings

Not really getting all that much for your money. Dense and cloying the 23 is better but that's not great either.

Posted over 4 years ago by LarsF from Sweden with 39 ratings

The Zacapa XO comes with a large black box and a beautiful bottle (image). On the inside of the box you can read about the Zacapa XO. Very stylish!

In the glass you find a dark coulor, a bit darker than the 23 year old Zacapa. At first it is som alcohol on the nose but if you let it rest in the glass for a few minutes the alcohol disappears and you find toffee, spice and vanilla. The aroma is very smooth and nice. I always let my rum rest for 1 minute per year old in the glass. Makes a big difference.

In the mouth the Zacapa XO is very smooth and sweet at first and after a while I get some spice and oak. All the flavors stays long in in the mouth. The flavor of spice and a little taste of cognac stays for a long time. Very smooth in the throat.

The Zacapa XO is a sipper that I enjoy neat. I think it is a top quality luxury rum but for me there are some better sippers that I have given 10/10.

Posted almost 6 years ago by Chris from United States with 12 ratings

I didn't hesitate to give this a 10. The ONLY way to drink this is neat. The smoothness of this rum was like a Caribbean afternoon. Little bit of bite (I wouldn't call it burn) at the end made this my new, favorite rum. It accompanied my Partagas Series E No. 2. For a little over an hour I was absolutely in paradise sitting on the beach in Akumal enjoying both.

Posted over 6 years ago by rexet from France with 24 ratings

Autant j'ai été très déçu par le best seller Solera 23 de la même maison qui pour moi n'est pas à la hauteur de sa réputation, autant celui-ci est une toute autre histoire. Le sucre est bien mieux dosé et on retrouve une belle complexité entre la gourmandise et les épices. On est dans la veine d'un El Dorado 21 avec une exécution proche de la perfection. On lui reprochera peut être un léger manque de personnalité mais ça n'en reste pas moins une valeur sûre !

Posted over 4 years ago by Daniel from Czech Republic with 137 ratings

Nice ron finished in Cognac barrels taste is good like strong Young man.

Posted over 5 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 328 ratings

Zacapa XO, nebo celým názvem Ron Zacapa XO Solera Gran Reserva Especial, je směs rumů starých 6 až 25 let, zrající metodou solera. Nenechte si tedy od heuréky ani e-shopů namluvit, že se jedná o rum pětadvacetiletý. Konečné zrání probíhá v sudech po koňaku, předtím jsou použity sudy po bourbonu i po sherry Pedro Ximénez. Zraje v nadmořské výšce okolo 2200 metrů nad mořem. Jediný rozdíl mezi Zacapa 23 a Zacapa XO je tak v oněch dvou letech navíc v sudech po koňaku. A pak už jen v lepší prezentaci balení a více než dvojnásobné ceně. A vlastně ještě v malé drobnosti, v horší vůni i chuti...
Alkohol: 40 %
Původ: Guatemala
Aroma: Hutná, těžká, koženě-medově-dřevitě-mátová. Ale nemohu se zbavit dojmu, že aroma je uzavřené. Přímé srovnání se Zacapou 23 to potvrdilo. Postupně, jak si pohrávám s Glencairn sklenkou, tak se otevírá další vrstva vůně a nastupuje starý nábytek, kadidlo, sirup, trochu i sladkost smíchaná s hřebíčkem. (88 b)
Chuť: Hutný na jazyku, olejnatý. Ale je tak zvláštně jemný, na první napití nijak ohromující. Bohužel ani na druhé, ani na třetí napití, ani na dvacáté.Popisy chutě by byly podobné jako u aroma, snad ještě těžší dřeitost, čokoládová dřevitost a trochu borové pryskyřice navíc. Popsané složky vypadají snad lákavě, ale pro mě je chuť celkem zklamáním, to vůně na tom byla ještě znatelně lépe. (86 b)
Body: 87
Shrnutí: Poprvé jsem ho ochutnal na červnové akci s josém v Hořicích, využili jsme toho, že má josé doma otevřenou Zacapu 23 a udělali jsme i přímé srovnání. Zacapa 23 je bohatší na vůně i chutě, je oproti uzavřené, usedlé a těžké XO svěžejší a zajímavější. Stejné výsledky byly později i při porovnání s mým TOP rumem, Presidente Marti 23. Jen ještě s výrazněji horším vyzněním pro Zacapu XO. Asi není náhodou, že na červnové degustaci Zacapa XO skončila na posledním místě ochutnávky, za Plantation Belize X.O. Single Cask Pineau des Charentes Finish a British Navy Pusser's 15 yo Nelson's Blood. Říkal jsem si, že se nebudu unáhlovat a recenzi sepíšu až po dalších ochutnávkách, třeba jí na chuť přijdu časem. No, nestalo se, dojem je stále stejný. Za ty peníze je to opravdu velké zklamání, za 2000 korun bych si raději koupil tři lahve ročníkových Plantationů a udělal bych mnohem lépe. Ale samozřejmě jde jen o můj, čistě subjektivní dojem.