Posting your rating...
Plantation Multi Islands XO Côteaux Du Layon rum

Plantation Multi Islands XO Côteaux Du Layon

France | Aged

8.3/10
4 ratings
That's some good stuff

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
3
1

Rate Plantation Multi Islands XO Côteaux Du Layon

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

4 Plantation Multi Islands XO Côteaux Du Layon ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ffffff

Posted 3 years ago by Tomy from Romania with 440 ratings

Plantation Single Cask rums are limited releases of double-aged Haute Couture rums. All Plantation rums mature in a two-stage ageing process, beginning in the tropics where they age in bourbon casks, and then at the Château de Bonbonnet in France to mature in Ferrand barrels. Plantation Single Cask rums then benefit from further maturation in carefully selected beer, wine or spirit casks, each selected to enhance the rum's unique characteristics. Every Single Cask rum takes its own ageing path to greatness, and each bottle is personalized and numbered. Only a few barrels of these unique reserve rums are bottled annually, making them a prize for collectors.

Ffffff

Posted almost 2 years ago by Eanousa from United States with 54 ratings

I'm not a fan of citrus variety of rums like the Pyrat. I'm also not the greatest fan of sipping Plantation rums, have tried a few. Decided to take a bet on this on, what a result! The best Plantation rum I've had by far. This one does certainly contains citrus something about it, but balanced well will honey and a floral hint on sniff and sipping. It dissolves smoothly, no edge at first. If anything , the edge comes through eventually on the aftertaste, but as a distant lemon flavor. Again,not intrusive, very much in a sweet honey spectrum.

Ffffff

Posted over 2 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 321 ratings

Použity rumy z Barbadosu a Jamajky, dozrávání Plantation klasika, v Karibiku nejdříve "několik let" (blíže nespecifikují) v sudech po bourbonu, pak rok ve Francii v sudu po koňaku Ferrand a následně ještě rok v sudu po sladkém bílém vínu z francouzské apelace Coteaux du Layon, která se nachází v údolí Loiry.
Konkrétní palírny: Barbados : West Indies Rum Distillery, Jamaica : Long Pond Distillery & Clarendon Distillery.
Alkohol: 46,5 %
Původ: Barbados/Jamajka/Francie
Aroma: Sladší, zároveň svěží, štiplavá a ovocně nakyslá. Kandovaný ananas a zázvor, za tím se objeví i hřebíček. (86 b)
Chuť: Chuť spíše suchá, jen s lehčí nasládlostí. Kandované ovoce, jemná pikantní kořenitost, hřebíček, ale i káva nebo krémová dřevitost. Škoda poměrně krátké dochuti. (86 b)
Body: 86/100
Shrnutí: Ochutnáno v rámci přímého srovnávacího testu s kamarádem, kdy jsme srovnávali sedm single casků Plantation, a pak ještě dvakrát samostatně, díky decové placatce zakoupené v rámci kolektivního nákupu. V rámci testu slabší, stále ale v pohodě pitelný.

Ffffff

Posted over 2 years ago by GroumpH from France with 32 ratings

Rhum un peu surprenant, un goût légèrement tourbé et fumé. Intéressant sans forcement être dans mon TOP.