loading

Background Image
Preload image
Dictador 1979 Best of rum

Dictador 1979 Best of

Colombia | Aged

The precious liquids in our 'Best Of' range represent a selection from our greatest and most mature barrels. Our impressive collection has been developing since the opening of our distillery in 1913 and represents one of the most significant stocks of Fine & Rare Rums in the World today. The aging process gives complexity, smoothness, 3rd and 4th tasting note, character and the lingering aftertaste.

7.9/10
14 ratings
Recommendable to most
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1
4
1
3
4

Rate Dictador 1979 Best of

Tap to Rate

Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

Review Images

User review image
User review image
User review image

14 Dictador 1979 Best of Ratings

Sort by: Popularity | Newest | Oldest | Rating

kudzey 🇵🇱 | 38 ratings
Posted over 2 years ago

This is the oldest rum I've tried so far, aged 36 years (much older than me), and also my first meeting with Dictator best of series. Every year several casks are bottled, I have no idea how much they should differ but let me note down that this review concerns cask 79-1111, 41.8% ABV.

From the first sniff one can say it belongs to the Dictator family, with it's unique scents: coffee and chocolate. A combination of oak and dark dessert chocolate dominates but there is much more: toasted wood, grapefruit and lime zest, together with other indistinct fruits peels and juices. Tasting it back-to-back with the 20yo one can sense which is the older one.

In the mouth the rum is dry with very little sourness. This smooth experience begins with the taste of cocoa powder and dense dark chocolate, which is followed by coffee and fruity notes. Subsequently the dry oak and walnuts appear and the intense cocoa aftertaste, accompanied by caramelized banana and dry oak constitute a long-lasting aftertaste. Despite I listed the notes which are generally connected to sweetness, this rum is a very dry one.

The "best of 1979" is doubtlessly a level up rum, compared to the basic range of Dictator.

5xo (PREMIUM) 🇸🇰 | 383 ratings
Posted 5 years ago

So they added artificial coffee flavor like they do to every other Dictador. At least it is not overpowering and if you just don't think about it, it's drinkable. Which is not very nice thing to say about premium vintage rum, is it?

Quintin (BASIC) 🇬🇧 | 77 ratings
Posted 5 years ago

Smooth rich flavours of leather, caramel, molasses, liquorice with a slight nutty finish and a subtle natural sweetness that is perfectly balanced. This is a real treat and worth every penny/cent.
Share? No chance!

Anthony 🇳🇱 | 4 ratings
Posted 10 months ago

So, my first official review of a rum. And what a great one it is. The Dictador 1979 is one of the best rums I have ever tasted. This rum is really smooth and a little complex. This rum has tones of coffee, caramel and leather.

Jagged 🇸🇰 | 106 ratings
Posted 2 years ago

Vo vôni cítim typicku vôňu pre Dictador - vlašské orechy, káva a aj zatuchnute drevo. Chuť je nasládla - ovocie, mandle, trochu drevo a nejaká pachuť ktorá mi tam prekáža. Nejak mi nesedí že ten rum má toľko rokov koľko uvádzajú. Myslím že to drevo by tam bolo cítiť podstatne viac. Rum to nie je zlý ale ak by som bral do úvahy aj cenu tak by dostal maximálne 4 body. :-(

HunterRomario 🇨🇿 | 378 ratings
Posted over 2 years ago

39 let zrání, ročník 1979
Alkohol: 41 %
Původ: Kolumbie
Aroma: Závan třešňové pálenky a třešňového likéru, Bari mandle, pikantní kořenitost a špetka medicínskosti. (87 b)
Chuť: Chuť naprosto věrně kopíruje dojem z aroma, takže medicínskost, Bari mandle a třešně. (87 b)
Body: 87/100
Shrnutí: Ochutnávka naslepo při naší již 23. degustaci s kamarádem. Bari mandle mě v tipu nasměrovaly na Mauricius, konkrétně jsem myslel, že by to mohl být nějaký Arcane, Dictador mě pak při odtajnění překvapil, ten mám spojený s výraznější kávovostí, takže mě vůbec nenapadl. Zajímavý kousek, ale od tak starého a samozřejmě i drahého plnění bych chtěl ještě víc. Jsem moc rád za možnost ochutnat.

Noxondra 🇨🇿 | 131 ratings
Posted almost 3 years ago

Ovocná vůně, možná třešně.
Nejsem si úplně jistý, jestli mi chutná.

Gastovski (PREMIUM) 🇨🇿 | 417 ratings
Posted over 3 years ago

Č.šarže: 051218
Typ sudu: EX-P415
Batch: 79-005
Lahev č.: 254/300
Mělo by se jednat o směs rumů Dictador starých až 39 let a následně by rum měl dozrávat v sudech po portském.

Aroma: Káva a hořká čokoláda
Chuť: Lehce káva s karamelem
Dozvuk: Kořenitý, kávový, jemný, ultra krátký
Sladkost: 1/3
Vzorek #6 na RumFest Praha 2020
Velké zklamání! Očekával jsem komplexní rum, když se jedná o takové stáří. Ochutnával jsem i ročník 1987 a je opravdu k nevíře, že se jedná o obyčejné, nudné rumy. Kvalitativně se od 20 yo či od XO verzí v zásadě neliší, jen několikanásobně vyšší cenou.

Adrian Adame 🇨🇿 | 700 ratings
Posted over 3 years ago

Velmi netypický Dictador, ve vůni i v chutí typické agricole, nenadchl 👎

Michal Micko (PREMIUM) 🇨🇿 | 642 ratings
Posted over 3 years ago

Sweeter with coffee tones like typical Dictador line. Aftertaste include a bit of smoked tones and is more than average.
Brand Details

Company: Dictador
Type: Aged
Raw Material: Unknown
Brand Process: Unknown
Distillation Type: Unknown
Name: 1979 Best of
Yr Distilled: 1979

Loading

Professional Reviews

Loading

Loading