loading

Angostura 1824 12-Year rum

Angostura 1824 12-Year

Trinidad and Tobago | Aged | 40.0% ABV

7.6/10
255 ratings
Recommendable to most
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1
4
7
15
82
88
49
8

Rate Angostura 1824 12-Year

Tap to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

Review Images

User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image
User review image

255 Angostura 1824 12-Year ratings

Sort by: Popularity | Newest | Oldest | Rating

TommyVinegar 🇧🇪 | 46 ratings
Posted 7 years ago

Edit 28-09-17: I am deducting a point since my new bottle seems distinctly sweeter and definitely betrays added sugar. Either they increased the sugar or I missed it the first time.

This is about as far from a partydrink rum can get. It is truly aged, smokey, leatherly, oakey and smells of an old library. To be enjoyed quietly, late at night. You'll like this if you like cigars, aged scotch and pseudo-intellectual drunk talking.

LarsF 🇸🇪 | 39 ratings
Posted almost 6 years ago

This rums comes in a nice package with a good looking bottle and a nice black canister (picture). It even comes with a small booklet. A quality package in my opinion.
 
You have to let this rum rest in the glass for a while. At first you get som sticky alcohol and not much aromas but after a while you can sense fruit, vanilla, spice and oak. A lot off different aromas in the glass.
 
When you taste this rum you get a spice, smoke, oak and some sweetness. Not as sweet as I would like it to be but it is still quite smooth. The Angostura 1824 has a long aftertaste with a lot of spice and oak. A bit too harsh for my taste.
 
This is a sipper but for me I want my rum to be sweeter so I will probaly use this rum as  a mixer. Not very happy with my purchase.

HunterRomario 🇨🇿 | 355 ratings
Posted over 8 years ago

Angostura 1824 je namíchána z rumů, které zrály v sudech po bourbonu po dobu nejméně 12 let, byly ručně smíchány master blenderem a znovu uloženy do sudů. Letopočet 1824 připomíná rok, kdy byl v Angostuře poprvé vyroben rum. Hrdlo je masivně zapečetěno voskem, s otištěnou pečetí. (edit: týká se ještě starší verze lahve). Ve skutečnosti působí lahev ještě lépe, než na fotografiích, počínaje reliéfem lodi na krabici, přes pečetní vosk, korek usazaný v krásné dřevěné zátce s erbem, až po číslování jednotlivých lahví.
Pro srovnání jsem testoval s Ron Barceló Imperial, který mám hodně rád.

Alkohol: 40 %
Aroma: Ve vůni vosk, včelí plástve, propolis,staré dřevo, působí velmi vyzrále, a nad vším je nezaměnitelný hřebíček s medicinálními tóny.
Učiněná pastva pro moje čichové buňky.
Chuť: První dojem nádherné jemnosti vzápětí vystřídá pikantní plná chuť, kouřovitost, angosturská medicína, vyzrálost.Dochuť je extrémně dlouhá, a stejně jako ve vůni i chuti je v duchu hřebíčku a medicíny, pro kterou asi bude buď zatracována, nebo milována.Já patřím určitě do druhé skupiny. Angostura mi vyloženě sedí, tahle její vlastnost ji odlišuje od ostatní rumové produkce a je díky tomu nezaměnitelná a originální.
Body: 92

Lawson 🇺🇸 | 71 ratings
Posted over 6 years ago

Like jazz, so much going on with the flavors in this rum. Molasses, oak, citrus, honey, smoke, leather all come to the pallette. A wonderful and complex nose. As someone else said an intellectual's rum but maybe that's because I'm half drunk listening to Sigor Rós. Lastly never ever mix this. Enjoy!

Trelony 🇷🇺 | 44 ratings
Posted over 2 years ago

I lied 1919 for smothness but when I tried the next - 1824 - I was shocked. It turned very much better! Perfect balance of softness and rich taste with excellent agening. I was impessed!

mistercoughy 🇺🇸 | 239 ratings
Posted over 7 years ago

Nice flavored rum, but loaded with added sugar. Too bad. Vanilla and caramel come through, as well as some smokiness. A shame it's been sweetened so heavily.

martin jeppesen 🇩🇰 | 256 ratings
Posted 9 years ago

Very lovely rum. It has a great and refined balance. Not a sweet rum but very smooth, with a slight oaky tobaco finish

manah 🇮🇱 | 15 ratings
Posted over 9 years ago

Nice smooth and tasty rum.
This rum with good cigar are fine pair to spend nice evening.

Dan-Fix 🇸🇪 | 113 ratings
Posted almost 4 years ago

Oaky, a bit harsh and a bit sour. Interesting and different rum. But let it breathe for a long time before the first sip. A liked it but this rum is different in a good way.

Ed 🇺🇸 | 20 ratings
Posted over 5 years ago

Love this rum but the only negative is that it is a bit too sweet. Excellent flavor profile, with hints of tobacco, leather, vanilla. Delicious rum but more for dessert.