Posting your rating...
Espero Reserva Exclusiva rum

Espero Reserva Exclusiva

Panama | Aged

6.5/10
14 ratings
Tasty, but not quite great

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
4

Rate Espero Reserva Exclusiva

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

14 Espero Reserva Exclusiva ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Posted over 2 years ago by Duckstab from Czech Republic with 75 ratings

Jeden má dát na první dojmy. U Ron Espero XO jsem napsal, že "moc neláká k testování levnějších variant", a přece jsem se nakonec nechal nachytat na zdejší kydy o třešních s naivním očekáváním, že by to třeba mohlo vzdáleně připomínat Plantation Barbados Single Cask Wild Cherry Finish.
Ani omylem! Nevím, kde ostatní vzali to cherry, snad to byl nějaký starší ročník této kořalky (sám výrobce žádnou takovou chuť ve svém produktu neinzeruje; šarže mé lahve byla 130219). Mně připomíná ze všeho nejspíš soudruha Presidenta Martího - fůra oné nahořklé chuti, které se tu říká vanilka, a jinak vlastně už skoro nic. Je zajímavé, že zhorší i chuť XO (rozuměj; dám-li si napřed panáka Exclusivy, chutná pak i XO hůř).
Ochutnávat od Ron Espero jakýkoli ještě horší rum (momentálně třeba Anejo Especial, Elixir, Reserva Especial či Balboa) už rozhodně nehodlám, ale Michlerovic případné nové rumové "liguéééére" (krom oranžády) kdykoliv...

Posted almost 7 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 328 ratings

Alkohol: 40 %
Původ: Dominikánská republika
Aroma: Tak tohle je hodně originální vůně, hlavní složka je totiž do griotky, třešně nebo višně, k tomu mírně kůže, cukrová vata, třešňovka (maďarská čérešpálenka). (84 b)
Chuť: Kůže, med a zmíněné třešně už jen v povzdálí. (85 b)
Body: 85
Shrnutí: Další z josého kousků, tohle je hodně neotřelý rumový projev díky třešním. Pohoda, chválím za originalitu.

Posted 9 months ago by Montana from Germany with 74 ratings

A fruity and sweet smell, slightly spicy and wooden. The taste is also light sweet and fruity, soft spicy, very nice. A good drop for the price.

Posted 1 year ago by Snookerman (TASTING CLUB) from United Kingdom with 153 ratings

Reading reviews here I was expecting rampant cherry. I got none on the nose, and none on the first taste. However, when you let it sit in the glass for a bit there is a very subtle hint of it. No more than that. Calling this cherry flavoured seems really a bit much to me - if I detected anything over and above normal rum flavours, it would be a hint of vanilla.
I found this pleasant but not particularly special. A good rather than a great rum. There is a bit of oak in it, the colour is very light and it has a very slight floral quality. Aftertaste is ok.

Posted over 1 year ago by Kazisvet from Slovakia with 26 ratings

Od tohto rumu som očakával viac. Síce už cena napovedala, že pôjde o nižšiu kvalitu ako XO ale predsa som skúsil. Ako rum to nie je zlý, ale považujem ho za taký priemer medzi ostatnými. S XO sa nedá porovnávať vôbec.

Posted over 1 year ago by jack herrer from Czech Republic with 17 ratings

tried after having the espero coconut first. this one is nice rum. smooth tasting, but those coconuts esperos wins in for me...

Posted almost 2 years ago by Marty from Czech Republic with 66 ratings

Waiting for ...... .

Posted over 2 years ago by Pavel from Czech Republic with 134 ratings

It's a bit too sweet for me, you can really taste honey in it

Posted over 3 years ago by robert75 from Czech Republic with 16 ratings

Big positive surprise for me.
When I had opened the simple bottle I was very surprised with decent cherry flavour and sweet ( not too much) cherry taste.
very tasty and pleasant, end is shorter but without alcoholic disturbances.

Posted over 4 years ago by Joola69 from United States with 2844 ratings

Ron Espero Reserva Exclusiva has a very strong cherry flavor both on the smell test and on the taste test. I don't think cherry and dark rum really mixes, but it definitely is unique. If you are looking for something different, you have found something very unique. Not my cup of tea thought.