Posting your rating...
Plantation 2005 Barbados 13-Year rum

Plantation 2005 Barbados 13-Year

Caribbean | Aged

Plantation Barbados 2005 rum is distilled using pot and column stills, then aged 11 years in Barbados and a further 2-3 years in France.

7.3/10
13 ratings
Recommendable to most

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
9
2
1

Rate Plantation 2005 Barbados 13-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

13 Plantation 2005 Barbados 13-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ffffff

Posted 5 months ago by pghiran from Romania with 11 ratings

A bit spirty with a generally sweet and bland tone, a good rum for sipping, very good for a 13 year old rum.

Ffffff

Posted 9 months ago by Thuening from United States with 3 ratings

New-ish to rum. This was a great selection compared to my previous rums. Dry, smooth, some spice, subtle oakyness. As other reviewers note, it benefits from a rest. I had with an ice cube and it went down great!

Ffffff

Posted 10 months ago by Flurk from Belgium with 11 ratings

This isn’t an typical rum. Don’t drink to fast from the bottle. Let the little overproof alcohol vapour. The taste widens when time go by. I can taste the plantation xo in it. Still a little dryer more fruits in it. The dry fruits does me think more to cognac where this rum is aged 2 years after 11 years in Barbados. If u like dry rums or like cognac this would be for you. Not the best rum, but it’s something special.

Ffffff

Posted 11 months ago by Aldoholic666 from Belgium with 26 ratings

First in the tasting of the vintage series. Very tasteful, good aroma, could see myself being a pirate laying in the shade on a beach drinking this

Ffffff

Posted 11 months ago by GH from United States with 36 ratings

Another winner especially at the price point of less than $50 USD; light fruit,, spice on the nose; smooth vanilla across the tongue along with more spice, very good with a cube of ice; if I can find it, it is another permanent in my bar.

Small black

Posted over 1 year ago by Duckstab from Czech Republic with 73 ratings

11 + 2-3 roky stará směs Pot Still a Column Still rumů, přičemž Pot Still složka zjevně převládá, takže výsledek je až překvapivě ostrý a ovocný. U žádného Plantationu z Barbadosu jsem se s něčím podobným zatím nesetkal. Úvodní šok na okamžik připomněl Xaymacu, ale všeho, co u ní bylo přepálené, je v tomhle právě akorát. A hlavně podle očekávání (i cenové kategorie), se z toho už po pár paňácích začaly vynořovat přepestré nuance nejrozličnějších chutí i vůní - doslova každý lok chutná trochu jinak. Což je přesně to, co mám na dobrých rumech rád - s půl lahví si užijete, co panákovým barovým ochutnávačům zabere dva večery chlastání (a stojí je desetkrát tolik). Úhrnem zajímavější, než byl sice lahodný, ale nepříliš výrazný Plantation Barbados 2001. Další butylku si ale taky odpustím. Měl by být tak za 8,5 lahvičky, leč takové hodnocení tu není, tak ho trochu nadcením, když už jsem tu s ním jako první...

Ffffff

Posted 2 months ago by Adam from Poland with 96 ratings

Kolor bardzo fajny, smak dobry, poprawny, ładnie pachnie. Taki dobry standardzik.

Ffffff

Posted 1 year ago by Jason Berman from United States with 48 ratings

Another great rum from plantation. The time spent in cognac cask softens the bourbon notes. Definitely worth the price.

Small 20201227 182207

Posted 1 year ago by maraczizsolt from Hungary with 37 ratings

Dont buy it! No flavour, only alcohol smell and taste. Dry anyway.

Ffffff

Posted 1 year ago by Mike Pooch from United States with 39 ratings

Nose, definitely Barbados, toffee, caramel. First sip neat, nice Barbados flavor, smooth not too hot, notes of coconut and caramel. I am a huge fan of Barbados rum, this 2005 offering by Plantation has a nice smoothness and sweetness, par the course for most Plantation, but I love their rums, as well as the more expensive offerings by Foursquare of course but I find this to be delicious and smooth. Added ice for an even more pleasant flavor and it opened up the other flavors such as molasses and vanilla.