Posting your rating...
Plantation Guyana Cognac Ancestral Finish 17-Year rum

Rate Plantation Guyana Cognac Ancestral Finish 17-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


4 Plantation Guyana Cognac Ancestral Finish 17-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Posted over 2 years ago by Falcon91Wolvrn03 (PREMIUM) from United States with 424 ratings

I'm generally not a big fan of cognac/bourbon aged rums, as they tend to be too dry for me, but my friends at Vinoble Skanderborg strongly suggested I try this. So I grabbed a bottle, and I'm glad I took their advice!

Smells and tastes of molasses, cinnamon, spice, cognac, oak, bourbon, and honey. Nicely sweet for a bourbon aged rum, and tremendously smooth at 56.3%! It says it was aged in bourbon for 15 years, and cognac for 2 years, but the bourbon isn't dominant (a good thing in my opinion).

This is a 10 to me!

Posted 3 months ago by Joola69 from United States with 2555 ratings

Amazing rum tasting with Falcon91Wolvrn03 continued with a super rare Plantation Single Cask Guyana 17y Cognac Ancestral Cask. High end bottle and label design. Golden color. Strong alcohol hits you straight in the nose. Rather hot at 56.3% Alcohol. Smooth Cognac Finish helps the matter, but does not fully rescue it. Very good Plantation Rum, but does not earn a 10 in my books. Bottle number 118.

Posted almost 2 years ago by ggradargg from Czech Republic with 19 ratings

Very strong. No trace of cognac. The price is to high. I thing that for identical money I can get better variant of plantation single cask rum.

Posted over 2 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 285 ratings

15 let v sudech po bourbonu a 2 roky v sudech po koňaku Ancestral. Plněno v sudové síle 56,3% alkoholu. Cena za toto plnění je od 3200 korun.
Původ: Guyana
Aroma: Ostře kořenitá a štiplavá vůně, až do chilli. Rumové pralinky, rozinky, skořice, hřebíček, staré exotické dřevo, hořká silná čokoláda, propolis. (87 b)
Chuť: Pikantní, typicky rumová chuť, s malým nádechem sladkosti lesního medu. Hřebíček, včelí plástve, propolis. V závěru trochu vysychá. Chuťově mi napřed připomněl styl Compagnie des Indes. Po přidání pár kapek vody se teprve rozvine. Chuť v puse skoro exploduje, med se zvýrazní, sladkost nabírá na intenzitě. (89 b)
Body: 88/100
Shrnutí: Ochutnávali jsme s kamarádem na další rumové párty. Vzhledem k už docela brutální ceně jsme využili možnosti koupit vzorek v baru Kocour. Mít víc, než jen každý jednoho frťana, určitě bychom víc experimentovali s vodou, vypadalo to s ní velmi nadějně. Měli jsme vzorek z lahve číslo 024, sud 4. Tohoto rumu jsou jen 4 sudy.