Posting your rating...
Legendario Ron Anejo rum

Legendario Ron Anejo

Cuba | Aged

6.3/10(72 ratings)
Tasty, but not quite great

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2
2
4
7
20
23
8
5
1

Rate Legendario Ron Anejo

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

72 Legendario Ron Anejo ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ffffff

Posted 3 years ago by Root-theory from Poland with 56 ratings

Rum Legendario wyglądem nie zachwyca, nazwa także jest dyskusyjna. Miałem okazję spróbować go w ramach degustacji w jego własnej fabryce ale nie zwrócił on na mnie specjalnej uwagi - także do degustacji podchodzę z pewnym dystansem ale także i nadzieją że jakość mimo zmian w składzie które nastąpiły kilka lat temu. Wcześniej producent informował iż najstarszy z użytych składników ma 9 lat, dziś jest to 6...

ZAPACH: Mocno czuć beczkę, toffi oraz wanilię. Wyraźna melasa zachęca do skosztowania, woń przyjemna - nie czuć alkoholu.

SMAK: Wiśnie z alkoholem w czekoladzie, karmel,wanilia, gorzka czekolada. W tle Popielniczka wraz z przyjemnym mrowieniem na języku. Średnio słodki w stronę wytrawnego. Po dodaniu lodu ucieka wanilia uwydatniając beczkę oraz wytrawność.

Legendario Anejo jest mniej słodszy, bardziej dorosły oraz wytrawniejszy niż opisywana wcześniej odmiana "Elixir" tego samego producenta. Ciekawostką jest tabelka tzw. substancji odżywczych czyli kaloryczność - osoby na diecie staną przed trudnym wyborem :) Nie ukrywam że to super baza do drinków, a ze wspomnianą tabelką drink Cuba Libre z colą... Zero lub Max.

OCENA: 73/100

Ffffff

Posted over 3 years ago by Joola69 from United States with 2698 ratings

Legendario 9 year is impossible to find in the US, but I managed to find a bottle from Germany and how disappointing this is after having tasted the amazing 15 year Gran Reserva. There are very subtle similarities between the Anejo and Gran Reserva, but the additional 6 years of aging makes a world of difference.

Small a 01

Posted 4 years ago by Petr Gabriel from Czech Republic with 28 ratings

Cheap sharp rum. Not my kind of taste but might be good in cocktails or on rocks.

Ffffff

Posted over 4 years ago by Michael Evans from United Kingdom with 81 ratings

Very similar to the younger abuelo rums but a little sweeter and a little more harsh. Not great straight but may be a decent mixer rum.

Ffffff

Posted over 4 years ago by Martin Jelen from Czech Republic with 77 ratings

One of my favourite añejos, makes nice cuba libre. I dont mind sipping it time to time. Good Cuban rum taste representation.

Ffffff

Posted 6 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 314 ratings

Legendario Añejo je krásným příkladem toho, jak české e-shopy rády zestařují rumy. Drtivá většina jich uvádí stáří 9 let, což opět zavání klamavou reklamou (pokud si jsou majitelé stránek pravého stavu vědomi), nebo diletantstvím (když údaje jednoduše opíšou ze stránek jiného obchodu a skutečnost je nijak nezajímá). Na láhvi samotné pak taky žádnou devítku nenajdete. Každopádně se mi tento stav nelíbí, ale abych nekřivdil jen českým prodejcům, tak jsem našel stejný šlendrián například na stránkách italských nebo německých společností. Přímo na stránkách výrobce se ale můžeme dočíst, že se jedná o blend kubánských rumů starých 1, 4, a 6 let, které se smíchají napřed na sílu 47 % a poté jsou smíchány s malým množstvím dezertního vína Moscatel na výsledných 40%. Výsledná směs pak ještě odpočívá a sceluje se 15 dnů v amerických dubových sudech, před lahvováním pak ještě dochází k filtrování. Stejně jako Legendario Elixir de Cuba, který zraje na rozinkách, to tedy není úplně čístý rum. Srovnával jsem oba zmíněné v přímém testu.
Alkohol: 40 %
Původ: Kuba
Aroma: Vůně plná, poměrně hutná, ale ne tak sladká jako u Elixiru de Cuba. Je rumovější, s tóny kůže a čokolády, ke kterým se ale přidává i zjemňující květinové aroma. (85 b)
Chuť: V chuti bez sladkosti, suchý, až trochu „koňakový“ styl, s dochutí, která suchostí připomíná takový ten sherry styl, který známe z whisky, ale je zde více znát dotek bílého vína, to sherry jsem použil jen pro vaši lehčí představu. Ta dochuť je pro mě až divná a rušivá, chuťový zážitek tím trpí. (79 b)
Body: 82
Shrnutí: Tento rum mě sice oslovil svou vůní, ovšem zklamal mě svou chutí, která je pro mě dost fádní, a dochuť je trochu podivná, takže ve výsledku je pro mě lepší sladký Elixir de Cuba 7y.

Ffffff

Posted 4 days ago by Rumiverzita CZ from Czech Republic with 5 ratings

A bit better brand then other cubanese Havana Club

Ffffff

Posted 2 months ago by igotek from Ukraine with 13 ratings

Soft, dry, maybe too oaky rum. Nothing special here

Small screenshot 20201207 014217

Posted 4 months ago by tot2day from Greece with 25 ratings

A bit better texture than the liquery 7 year old. Better for sipping than that and still a good mixer. Not bad at all

Ffffff

Posted 7 months ago by strassi from Austria with 7 ratings

i tried it pure but it wasn‘t a great experience, some strange tastes i could not verify. but it was ok as a cuba libre with cola and lime, though even i already had better ones...

Small img 20201205 wa0040

Posted 8 months ago by Czaloun from Czech Republic with 11 ratings

Rum je velice sladky. Spise na chut, nez celovecerni piti. Prepije se