Posting your rating...
Plantation Panama Single Cask Red Pineau Finish 8-Year rum

Plantation Panama Single Cask Red Pineau Finish 8-Year

Caribbean | Aged

8.0/10
8 ratings
That's some good stuff

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
1
2
4

Rate Plantation Panama Single Cask Red Pineau Finish 8-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

8 Plantation Panama Single Cask Red Pineau Finish 8-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ffffff

Posted over 4 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 319 ratings

Plantation SC Panama 8 yo Red Pineau Finish
Sud číslo 18, láhev číslo 408.
6 let v sudu po bourbonu, 2 roky v evropských dubových sudech, ve kterých zrálo dezertní červené víno pineau.
Alkohol: 42 %
Původ: Panama/Francie
Aroma: Vliv bourbonu je od první chvíle hodně znatelný. Vůně je ostřejší, kořenitě štiplavá. Vanilka, med, míza, kokos, lák od okurek, propolis. Vůní a vjemů je přehršel, hodně se to ve sklence prolíná. Zprvu je ostřejší, pak krémová, do bílé čokolády. (93 b)
Chuť: Napřed překvapí krémovou nasládlostí, pak se přidá čerstvá míza, sladké koření, vanilka, med, čerstvé syrové dřevo. (91 b)
Body: 92
Shrnutí: Ochutnávali jsme s kamarádem na degustačním večeru v českolipském Baru/Kavárně Kocour. Zaměřili jsme se hlavně na novinky roku 2016 od Plantation, novou single cask řadu, kdy jsme postupně ochutnali Réunion 15 yo, Panamu 8 yo, Haiti XO a Barbados 12 yo. K tomu jsme přidali i jedno starší single cask plnění, Cuba 1998. Nová řada je naprosto fantastická a tento skončil z pěti ochutnaných SC na druhém místě.

Ffffff

Posted 4 years ago by piratejabez from United States with 324 ratings

I tried a bottle from cask #25, specially labeled for a local tiki bar. I don't remember too much about it, but thought it was very well balanced, and full of flavor. Far more interesting than other Panamanians I've tried. Also according to the bottle, this rum was aged 6 years in bourbon casks, followed by 2 years in cognac casks, and then finished in red pineau casks (I'll have to do some research to find out exactly what that is...).

Highly recommended.

8-

Ffffff

Posted over 4 years ago by Jan Staněk from Czech Republic with 119 ratings

It seems more like an agricole rum, which I am not fan of. But this one is not bad. If you dont mind agricole rum, you wont be disappointed.

Ffffff

Posted over 1 year ago by Inshore from Poland with 51 ratings

I was Searching for other Plantation panama, but found this. Was even better. Great aromat of bananas, annana, sweetness, some grape finish, nice oak. Really gentle. Highly recommended for rum lovers.

Ffffff

Posted 2 years ago by Chet from United States with 193 ratings

Another Plantation success. Very enjoyable and light fruit forward. Slight hint of sweetness and smooth finish. Excellent bang for your buck.

Ffffff

Posted almost 3 years ago by Tomy from Romania with 433 ratings

Far more interesting than other Panamanians I've tried. Also according to the bottle, this rum was aged 6 years in bourbon casks, followed by 2 years in cognac casks, and then finished in red pineau casks

Ffffff

Posted almost 3 years ago by Eric from United States with 3 ratings

An extremely pleasant, amber colored semi-sweet rum. Smooth with a unique finish that reminds you of the congnac-cask aging. My new favorite and easy to find/buy local in NYC/NJ.

I gave a sniff of this rum to 3 non rum drinkers and 2 out of 3 of them liked or loved it and all of them enjoyed the unique finish.

Small black

Posted 3 years ago by Duckstab from Czech Republic with 73 ratings

Po všech stránkách příjemný, sladký rum. Základní vůně i chuť jsou tuzemsky pralinkové, ale ne tak prvoplánově, jako u Plantation Grande Reserve. U téhle lahvinky lze za nimi navíc najít plné spektrum všemožných tropických rumových atributů pěkně harmonicky a decentně sladěných, navíc ale zajímavě obohacených hořkými tóny, za něž nejspíš odpovídají sudy od pineau.
Na rozdíl od Barbados 12-Year Single Cask Wild Cherry Finish ve mně ale tenhle číslovaný produkt touhu objednat celý karton nevzbudil. Byla to prima zkušenost a dobrá investice, nicméně určitě je spousta podobně chutných sudů, z nichž jsem ještě nic nepil.