Posting your rating...
Diplomatico Añejo rum

Diplomatico Añejo

Venezuela, Bolivarian Republic of | Gold

Diplomatico Anejo is a 4-year old golden rum from Venezuela. It is the youngest of the Diplomatico rum family and is medium-bodied.

6.3/10 (118 ratings)
Tasty, but not quite great

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
5
23
34
42
12
1

Rate Diplomatico Añejo

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


118 Diplomatico Añejo ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ffffff

Posted almost 6 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 298 ratings

Dnes Vám představím tmavý karibský rum Diplomático Añejo, výrobek společnosti Destilerias Unidas, který na sobě nese nápis Hecho en Venezuela.Jedná se o nejmladší rum z nabídky firmy, pokud pominu jeden bílý rum, kterému opravdu neholduju. Tento je vyrobený ze směsi rumů o maximálním stáří 4 roky, v nabídce jsou pak ještě Reserva (2-8 let) a Reserva Exclusiva (12 let).
V nabídce se dají sehnat verze Añejo (patrně ze starších zásob ?), které jsou sedmileté, ty mají sedmičku i na etiketě, tak to má třeba topalkohol, ale všiml jsem si, že další firmy prodávají verzi, kterou sám výrobce označuje jako 4-letou, (mají na stránkách fotku lahve, respektive etikety, bez sedmičky), ale rum vydávají za sedmiletý. Tak nevím, zda mají jen neaktuální fotku, nebo špatný popisek, každopádně bych si na to dal pozor.
Diplomático Aňejo je smíchán z rumů vyrobených na kontinuálních a kotlíkových destilačních zařízeních. Získal pěknou řádku ocenění na mezinárodních soutěžích,jako 2008 - Silver Medal Concours Mondial Bruxelles, Chile,2007 - Double Gold Medal, San Francisco World Spirits Competition,2007 - Platinum Medal, World Beverage Competition, Florida a nebo 2006 - Silver Medal, International Wine and Spirits Competition.

A jaký je podle mého soudu?
Aroma: Vůně je nepříliš těžká, nasládlá, lehký dotek dubu, suchá, lehce zastřená, alkoholová, poměrně mě zklamala. (72 b)
Chuť: Chuť středně plná, příjemně nasládlá, přechází do kořenitosti a ozvou se snad lehounce ořechy.
Dokončení hřejivé, středně dlouhé, příjemné. (84 b)
Body: 78
Shrnutí: Vzhledem k ceně (topalkohol 479,-Kč, Excalibur dokonce jen 387,- Kč) mohu doporučit.

Ffffff

Posted over 4 years ago by Nicoakr from France with 99 ratings

Not a bad rum. Nose is full of caramel, too much for me. Fruity too though, with some mandarin and green banana. Mouth is fairly smooth, with flavours of vanilla and burnt caramel. Finish is dull.

Ffffff

Posted almost 3 years ago by Jack Farrell from United States with 10 ratings

After drinking the Reserva, which I feel is one of the best rums for the money, I was very disappointed in this one. At first sip I initially thought it was going to be alright but quickly found out otherwise. The taste is flat, boring and the finish is very short as was my relationship with this bottle. I suppose it's okay for mixing but I only consume my booze straight. Nothing terribly offensive about the Añejo but very little to recommend.

Ffffff

Posted almost 3 years ago by Phillip Smith from United States with 7 ratings

Diplomatico Anejo is a good, middle of the road rum with a firm standing on nose and warmth. If you're looking for a solid place to start your rum tastings, start here.

Ffffff

Posted almost 4 years ago by vvv from Czech Republic with 22 ratings

Good stuff for mixin with coke. Rich, sweet and vanilla taste even with the coke..

Ffffff

Posted almost 4 years ago by Falcon91Wolvrn03 (PREMIUM) from United States with 440 ratings

I really love the Diplomatico rums, but I didn't try this for a long time because I assumed it couldn't be that good at only $13.49 (Total Wines, 2016). I was mistaken.

It has the same base flavor as the Diplomatico Reserva and Reserva Exclusiva. Not quite as good as those, but similar nonetheless. Smells and tastes of toffee, vanilla, oak, and molasses. Surprisingly smooth for a four year old rum. This is definitely the rum to buy if you're on a budget and you want a sipping (as opposed to mixing) rum. Two thumbs up!!!

Ffffff

Posted almost 4 years ago by MaartenVL from Belgium with 17 ratings

Certainly not my favourite rum. Buts it's still rum so I drink to that.

Ffffff

Posted almost 5 years ago by Mark from Canada with 59 ratings

This light golden Rum has a hint of sweet butterscotch to both it's smell and taste. Mixes well with coke - A little harsh at first sip but mellows in a few quick minutes.

Ffffff

Posted over 5 years ago by DelectaBlee from United States with 59 ratings

Not a bad choice for exploring anejo rum. It has a subtle wood-earth taste that is more apparent when served neat and even more evident when served neat with a little water.

Ffffff

Posted over 5 years ago by Dobso from Slovakia with 40 ratings

Na to ako strašne mám rád ich vlajkovú loď, tak toto ma naozaj sklamalo

Ffffff

Posted almost 6 years ago by guewen from France with 97 ratings

Pour decouvrir le "monde " diplomatico ! Parfait en cocktail