Posting your rating...
Key Dark rum

Key Dark

Caribbean | Dark

4.3/10
7 ratings
Flawed with a glimmer of hope

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
1
1
2

Rate Key Dark

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

7 Key Dark ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Ffffff

Posted over 6 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 315 ratings

Něco k historii tohoto česko-karibského rumu.
Původně vyráběla Key Rum již v období první republiky pražská firma Bratři Lobosičtí a ochrannou známku měla na patentovém úřadě registrovánu od roku 1925. Zvláštností Key Rumu bylo, že k jeho výrobě se vždy používal pravý jamajský rum, který bratři Lobosičtí dováželi v sudech do Čech přímo z karibské oblasti. Proto se mohla původní etiketa pyšnit nejen podpisem "Lobosický brothers", ale také slovy "jamaica rum". Dle některých zdrojů ho však bylo v lahvi jen 5%. Po válce čekal likérku bratrů Lobosických stejný osud jako ostatní soukromé firmy a také ochranná známka Key Rum přešla do rukou národního podniku Polabská Fruta v Mochově. Ani znárodnění však nepřerušilo tradici výroby Key Rumu, který byl v tehdejším Československu jediným produktem obsahujícím jamajský rum. Právě proto byl vždy vyhledávanou lihovinou a na trhu se objevoval jen sporadicky. Problémem byl totiž nedostatek devizových prostředků na dovoz pravého rumu z karibské oblasti a tak se stal Key Rum téměř výhradně "tuzexovým" zbožím. O jeho kvalitě vypovídala i cena, za kterou se prodával. Zatímco běžný "tuzemák" stál padesát korun, za Key Rum se platila dvojnásobná cena. Ochranná známka, kterou koupil Stock Plzeň - Božkov od akciové společnosti Briliant, nástupce státního podniku Fruta Mochov, přetrvala v různých obměnách více než sedmdesát let. Po celou dobu existence vévodil etiketě zlatý klíč a červený název Key Rum. Jméno této značce daly korálové a písčité ostrůvky, kterých se v karibské oblasti vyskytují tisíce. Jejich původně španělské označení Cayo přešlo časem do angličtiny jako cays nebo keys. Jeden z těchto ostrůvků v Karibiku s názvem Rum Cay, často označovaný právě jako Rum Key (77 km2, 99 obyvatel), se stal inspirací pro název značky Key Rum. Základem všech produktů řady Key Rum je třtinový destilát dovážený z karibské oblasti, konkrétně z ostrovů Jamajka a Barbados.
Alkohol: 37,5 %
Původ: Česká republika, Jamajka, Barbados
Aroma: Hutně kožená, těžší vůně, rumově pralinková, s vanilkou, zemitostí a náznakem trouchnivějícího dřeva. (81 b)
Chuť: Vanilkově nasládlá, medová, pralinková, mírně štiplavá na jazyku. Ve slepém testu bych asi poznal vliv Střední Evropy. (83 b)
Body: 82
Shrnutí: Koupil jsem půllitrovou lahev na zkoušku normálně v Albertu za 239 korun, a investice vůbec nelituju. Když se podívám v rumovém žebříčku na okolní konkurenty,
tak je to velmi pěkný výkon za ty peníze. Určitě z pohledu investice lepší volba, než třeba 7 yo Havana Club, nebo 9 yo Centenario. Tenhle rum mě neurazil, ani nezklamal.

Small black

Posted almost 4 years ago by Duckstab from Czech Republic with 73 ratings

Kdo by řekl, že něco takového má svou kolonku na rumratings!
Key rum byl za bolševika bez problémů neustále k mání v Domě potravin a v několika dalších větších pražských lahůdkářstvích; v běžné distribuci nebyl, protože by ho za ty prachy nikdo nekupoval - i Myslivec tehdy chutnal líp.
Už od roku 2002 se mi tu válí zbytek darované (a ani těm nejnevybíravějším návštěvám pořád nevnucené) láhve Key rumu s černou etiketou, tehdy ještě bez označení "Dark", ale předpokládám, že je to pořád stejný sajrat, proti kterému bylo i to svinstvo z Domu potravin ještě vlastně dobrota.
Zatímco někdejší tuzemský rum (nyní tuzemák) byl a je nejsprostším lihem z cukrové řepy s přidanou trestí rumu, je náš nový báječný eurokey rum nejsprostším lihem z cukrové třtiny s přidanou trestí vanilky. Zatímco ten první je pořád nepostradatelný minimálně pro tradiční český feeling vánočního cukroví, druhý není dobrý ani na vanilkové rohlíčky. Není dobrý naprosto na nic.

Ffffff

Posted 6 years ago by hyenik from Czech Republic with 110 ratings

Cheap czech version of carribean rum. Surprisingly good for the money. Best with cola, but straight possible too.
New bottle is nicer.

Ffffff

Posted over 2 years ago by Jara from Czech Republic with 50 ratings

Nikdy jsem z něj nebyl, nijak zvlášť nadšený. Levný.

Ffffff

Posted 3 years ago by jurator from Czech Republic with 37 ratings

Zadny extra zazrak, ale za tuto cenu OK. Dobra dostupnost v kazdem supermarketu.

Ffffff

Posted over 3 years ago by Pleva from Czech Republic with 13 ratings

3,5 points will be more fairly. It’s spicy, when there is an emergency or you are drunk it’s good enough. Otherwise is good for cocktails.

Small img 20200720 204523

Posted over 5 years ago by Loxias from Czech Republic with 170 ratings

Little bit harsh for sipping but quite good for mixing