Posting your rating...
A. H. Riise Navy Strength 55% rum

A. H. Riise Navy Strength 55%

Denmark | Gold

7.5/10 (60 ratings)
Recommendable to most

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
2
3
12
22
15
3

Rate A. H. Riise Navy Strength 55%

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!Advert Image

Advertisement | Go Premium to remove

60 A. H. Riise Navy Strength 55% ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Small download

Posted over 2 years ago by 5xo (PREMIUM) from Slovakia with 260 ratings

At first nosing it masques as normal Solera, but the tasting reveals only the PEZ artificial candy flavors.

Ffffff

Posted almost 6 years ago by FCKBL from Denmark with 22 ratings

Fantastisk rom der har en rigtig god smag, selvom den har en høj alkohol procent.

Ffffff

Posted 3 years ago by Bobanski from Denmark with 25 ratings

Delicius smooth aftertaste. One of the Best dark 55% rum yet have been down my throat. Nice spice aroma that gives you a little kick.
Medium price.
Must have again

Small logo   white trans

Posted 2 months ago by Safronus from Czech Republic with 46 ratings

Very interesting rum from A. H. Riise as per usual :-) The rum is very very strong and has also the intense alcoholic smell. I can taste walnuts, caramel and dark sugar. The colour is dark. I am enjoying drinking it :)

Ffffff

Posted over 3 years ago by Tobias from Denmark with 29 ratings

A strong rum with a taste of myrtle and a overwhelming taste of sugar.

Ffffff

Posted 5 years ago by HunterRomario from Czech Republic with 311 ratings

Alkohol: 55 %
Původ: Dánsko/Americké Panenské ostrovy
Aroma: Brutálně zvýrazněná vůně rozinek, medu, kávy, máty, čokolády, medovinové sladkosti. Silná, hutná, kořenitě hřejivá, výrazná (snad až přehnaně). Poprvé mi to přišlo až prvoplánovité, trochu směšné. To se špatně popisuje, to se musí zažít. V poznámkách se mi objevilo i "vulgární". Jenže zároveň (trochu paradoxně) voní dobře. S vodou josé objevil vůni žvýkaček Pedro a má pravdu. (88 b)
Chuť: Chuť je velmi sladká, ale zároveň i hodně kávová, pikantní, mátová, rozinková. Je tu i perník, skořice, připálené rozinky z vánočky, poleva na perníku. Kořenitě hřejivá dochuť. (88 b)
Shrnutí: Ochutnán společně s josém na naší společné nepravidelné degustaci a dál si pochutnávám doma. Shodně jsme ho zařadili oba na 2. místo z pěti ochutnaných. Tohle je hodně zajímavý, až kuriózní kousek z dánské díly A. H. Riise. Ve srovnání se Santos Dumont XO vychází Brazilec jako kultivovaný, harmonický a elegantní rum, A.H.Riise jako vytuněný hardcore drsňák. Je to, jako by nějaký šílený experimentátor a blender v jedné osobě na pomyslném eqalizéru vůní a chutí vyhnal složky sladkost, kávovost, kořenitost a alkohol na maximum. Určitě bych ho nedoporučil těm, co nemají sladké rumy rádi. I když i ta sladkost je pak jakoby maskována ostrostí alkoholu a těmi ostatními výraznými složkami. Ono to možná vypadá jako docela negativní zhodnocení, ale je na tom něco lákavého, prostě mě zaujal, ochutnávám často a překvapivě chutná i mé něžnější polovičce, to jsem s ohledem na sílu alkoholu nečekal. Jen ho tedy nejde vypít moc, jeden panák za večer bohatě stačí. Originalita se mu také upřít nedá. Za sebe ho doporučuju, ale s obezřetností a jen těm, co jsou na sladké, silné a zboostrované.
Body: 88

Ffffff

Posted over 5 years ago by mr.wazzotic from Czech Republic with 38 ratings

Not so good as the 40% version because i prefer smoother rums but still a great rum option worth tasting.

Ffffff

Posted 9 days ago by Anders Ravn Jørgensen from Denmark with 122 ratings

Havde egentlig set frem til at smage denne A.H. Riise ved fadstyke. Men blev ret skuffet, da den har en lidt underlig eftersmag.

Ffffff

Posted 14 days ago by marekmikus from Czech Republic with 44 ratings

I like strong and full taste, rum has nice smell, but what I do not like is its finish, there is some taste I do not like.

Ffffff

Posted 30 days ago by Airhammer26 from Austria with 22 ratings

This one of the not extremely sweet Riise rums but also does not have a too strong finish. On the nose you can feel extremely strong vanilla smell. For me this is not too sweet but also not too strong.

Ffffff

Posted 2 months ago by XsiOn from Slovenia with 12 ratings

This rum has quite strong alcoholic smell combined with nice caramel which sweeten the overall impression a bit. Its typical Riise. Very sweet and some orange in this one. What makes it a bit more interesting is a strong alcohol taste which I liked a lot.