Posting your rating...
Arcane Extraroma 12-Year rum

Arcane Extraroma is a 12-year old solera rum from Mauritius made from pure cane sugar and aged in French oak barrels.

Rate Arcane Extraroma 12-Year

Tap to Rate
Click to Rate

Have an opinion about this rum?

Signup to rate this rum!


142 Arcane Extraroma 12-Year ratings

Sort by: Popularity | Date | Rating

Posted almost 3 years ago by Duckstab from Czech Republic with 72 ratings

Sympaticky úsporné balení v temně zelené, téměř neprůsvitné láhvi s korkovou zátkou a dřevěným víčkem. Jde už od popisu (new vision of rum) o čistě marketingový produkt, ale navzdory bombastickému "extraroma" neobyčejně zdařilý.
Popravdě dlouho mě od něj odrazovala Hunterova recenze s Bari mandlemi, které si na rozdíl od něj pamatuji zcela přesně i z dospělosti a neměl jsem je rád, i když ve srovnání s jinými bolševickými hnusy (typu Slavia furé) byly ještě relativně přijatelné - a mimochodem nebyly obalené v kakau, ale v nějakém světlém pudru s maličkou příměsí kakaa a mandlové tresti; zbytek byla nespíš nějaká mouka.
Každopádně s Bari mandlemi nemá Arcane 12 naštěstí společného ani prd.
Jde o vskutku podivný destilát, chuťově připomínající spíše nějaký likér. Je asi dobře, že si nikdy nedozvíme, co všechno do toho potměšilí žabožrouti z Odevie přidávají. Výsledek je každopádně nejen originální (což není zas až tak velký problém) ale i velmi dobře poživatelný.
Ve vůni (obzvlášť to vyvstane u dopité skleničky) je dost výrazné maggi koření, jinak je mimo jiné poměrně ostrá a chemická, což je asi to, co jiným spolu s trochou ananasu asociuje bonbóny.
Chuť naštěstí nic syntetického neobsahuje - obával jsem se trochu, že půjde o banánovou verzi Pyratu. Problém pro mě zjevně je agricole rum - co mi vadilo na Barbancourtu, mi lehce vadí i tady, ale je to natolik převrstvené těmi extra aromaty, že to dá práci rozpoznat.
Ačkoli chuť je zde všemi označována za čistě sladkou, jsou v ní i výrazně hořké, až medicinální tóny. Jinak je v ní prakticky cokoli; zejména kombinace s Arcane Delicatissime z chuti výrazně vytáhne kokos. Pro jednopanákové "degustátory" mám ovšem smutné sdělení: každý panák v průběhu konzumace láhve chutnal úplně odlišně. Což byl pro mě zásadní důvod, proč ihned pořídit další flašku. A co víc - i u ni to pokračovalo. Všechny chutě, které si jen dovedete představit (krom Bari mandlí, ale třeba v páté či šesté butýlce najdu i ty).
Je to velmi vlezlé a návykové (mnohem víc než bych očekával), ale zatím pořád skvělé.
Po dopití druhé láhve jsem objednal rovnou celý karton. Cítím to ve všem a začínám se nebezpečně těšit na večer.
Obávám se, že jsem našel své arkanum...

PS: Z těch 65 rumů, co jsem tu hodnotil, vyhlašuji tenhle za nejlepší.

Posted about 7 years ago by Olivier from France with 2 ratings

absolutely out of our rum planet! Ok, aromas are obvious, but I would say they hit you and bring you down to an easy home made drink or open your mind to the craziest bartending or gastronomy experience!
cheers

Posted 12 months ago by Javaznenevim from Slovakia with 52 ratings

Very interesting rhum to taste. Maritius, if I remember well, used to be French colony before being taken by UK. And it is notable in this rhum as well. Very nice bottle and presentation, but I still cant get rid off feeling that there is added sugar which isnt confirmed by producer. It is made from sugar can, not from molasses, so it is close to rhum agricole

Smell: Rich. Rich and unusual. Cococnuts, banana, almonds, marzipan, and some fruit that I am not able to recoognize. Sugarcane as well.

Taste: Tastes from half like typical agricole rhums, half like sweet elixir. You can taste the cane itself, but it is very very sweet. Marzipan and banana in taste, also some more fruit. Very good to drink on rocks. Nice combination and very original creation. But I definitely wouldnt recomend this to everyone, because even when this is unusual rhum, I think you can get better rhums in this price category. But you can give it a try in a bar.

Posted almost 6 years ago by Charles M from United Kingdom with 126 ratings

When I first tried it, it was a bit of a WTF moment. Really not like most rums and I wasn't sure whether I actually liked it. I certainly didn't dislike it, but now the more I drink it, the more I love it, and this really is up there with my favourites. The notes of cane shine through, and I agree with the tasting note on the back about coco, vanilla and tropical scents. However I would add banana to that. I give it to (discerning friends) and some just sit there sniffing it. Definitely different, and so much the better for it.

Posted over 7 years ago by Zeck from France with 61 ratings

Notes de coco, banane, tonalités vanillées et une note finale boisée et épicée.
Je le sers plutôt en apéritif et son nez de banana Haribo fait toujours son petit effet :)

Posted about 1 year ago by Eloi from Canada with 9 ratings

Mmmmm, hard to say how I feel about this rum. The smell isn't so good, I feel like I smell chocolate and cofee, although I think I'm the only one. Then the taste is not that bad, to sip neat, but again, pretty different from other rums I tasted. I think it's good for rum lovers but probably not for everybody.

Posted almost 2 years ago by Joola69 from United States with 2555 ratings

Enjoyed a glass of Arcane Extraroma from the Island of Mauritius on a rather rainy afternoon. Arcane Extraroma comes in a fancy black toned box with a nice blacked out bottle design and a pretty nice mint colored label. Color of the rum is semi dark. To me this rum reminds me of the very first sweet Rhum Agricole in the world. Unique for sure. Banana and marzipan are the strongest flavors to the nose and palate. Vanilla is secondary flavor and still quite strong.

Posted almost 4 years ago by Laurent Folichon from Belgium with 37 ratings

Chouette rhum bien parfumé ! Les puristes du rhum agricole doivent s'abstenir car on vite penser que l'on a un peu forcé sur les arômes ... Mais bon, cela reste très agréable 😊

Posted about 4 years ago by steve from Australia with 1 rating

Too much vanilla tones on the palate for me, not as great as what it was raved up to be. This is only after my first taste neat but a good rum does not need to grow on you it should be instant love for it. I will use it as a mixer rum and for the money we pay for a bottle in Aus $100 I would drink the Diplomatico Exclusiva Reserva over this any day. It probably didnt help that I had high expectations for this but it didnt live up to more than a 7 for me.

Posted over 4 years ago by Marc Cardinal from Belgium with 401 ratings

I had an idea of what might discover while tasting the rum but it's a good surprise. It is clear that the banana is very present and coconut flavors but the balance is correct. I even suprised to drink another glass ;-)
To be reserved for special occasion or can be used with dessert assiocation.

Posted over 5 years ago by LD from Italy with 34 ratings

Smell is not so great, banana, pastry cream... but the taste is unexpected. Advised!

Posted about 6 years ago by Thegouj from France with 10 ratings

Un Rhum sucré et fruité.Au nez effectivement on retrouve comme cela a été déjà dit la célèbre banane Haribo. On y retrouve également des notes de miel tirant même je trouve sur la cire d'abeille. En début de bouche on retrouve la banane, en milieu de bouche le miel se fait plus présent et accompagné de légères touches épicées.

Posted about 1 month ago by gloamingdan from Hungary with 2 ratings

I might have got a wrong batch or something - but to my liking this rum is terrible. It has a nice colour to it, but the smell already give away that this is something I have never tried before. I gave this a chance because of some great reviews I have read, but it's way under the expectations. The taste has strong vanilla and coconut hints, also a touch of banana and chocolate.
You can also taste the barrel and this might be the problem. The one I got has this really penetrating moldy cellar-taste, which is really like the smell that you encounter in really old vine-cellars. The after-taste is lasting and it's really this moldy greasy aroma that sticks. I like to enjoy rum neat, but even after having it mixed with some juice it was horrible and this flavour persists. As I said, it might be a wrong batch and I might taste it somewhere else as well to compare, but based on the bottle that I have this was a huge waste of money. At least I'll have something to shock my rum loving friends with. I gave it a 3 because it's obvious that it was originally made with fine ingredients, but it's as good as it gets.

Posted about 2 months ago by Pollux from Canada with 116 ratings

Je ne m'attendais pas à cela comme goût! Goûte la canelle ou les bonbons en forme de poisson. lorsque je l'ai goûté pour la 2e fois je l'ai mieux apprécié.

Posted 3 months ago by collinmaillard007 from Belgium with 31 ratings

This is not a sipper. Strange flavors ... a lot of fruit (additives ????). I prefer to mix it with orange juice when friends want a cocktail ...

Posted 3 months ago by Rinushorn (PREMIUM) from France with 60 ratings

Le goût de banane est omniprésent. dommage pour moi car le produit est un solera de jus de canne à sucre.
C'est très atypique. j'attends de goûter le delicatissime et surtout le flamboyance.

Posted 5 months ago by P.D. from Czech Republic with 29 ratings

You should read the label first before yiu buy this one. This is agricole rhum from Mauritius so it tastes like that but it has also very aromatic smell and taste on top of that standard agricole rum. Yiu have to get used to that to drink it straight. It reminds me bit of tutti frutti mix which I enjoyed when I was a kid but it is too much for me nowadays. It will most probably end up I n the back of the bar with Don Papa :)

Posted 7 months ago by siffel from Czech Republic with 7 ratings

První rum, který mi zakoupila manželka a moje první veřejná prohra při tajné ochutnávce - zařadil jsemho mezi lacinou sortu rumů ála Bacardi kontra Republika... sám netuším, proč, ale mýliti se jest lidské. Vynikající rum!

Posted 7 months ago by TY from Austria with 30 ratings

Von der Nase bis zum Abgang Frucht, Birne, Banane, Süße, Caramell. Deutlich alkoholische Note. Kommt ziemlich wuchtig. Etwas herbe, pelzige Note im Abgang.

Posted 7 months ago by rkralik89 from Austria with 21 ratings

Cooler Geruch, interessanter süßer Geschmack. Smooth.

Posted 8 months ago by Daan from Netherlands with 56 ratings

Sipping on this rum right now... Apple flavour all around. Fresh, clean and a bit dry. Not to sweet. Nose is quite harshe but not bothering my Senses. Nice bottle and box!

Posted 8 months ago by Jay24 from Belgium with 13 ratings

Des arômes de banane se dégagent directement au nez. Surprenant et sympathique.

Posted 9 months ago by MielMoustache from France with 12 ratings

I felt sick by this one. It tasted " chemical " for me because of the numerous aromas.

Posted 9 months ago by PierreM from France with 14 ratings

Rhum agricole mais avec la douceur d'un rhum de mélasse. Banane, vanille, et grande longueur en bouche, tout en gardant la force de l'alcool. Un bon équilibre.

French agricole rhum style, but with the sweetness of a south american rhum. Strong banana, vanilla flavour and a long finish in mouth, with the strenght of the alcohol. Not too sweet, not too dry. A well balanced rhum.

Posted 12 months ago by narc714 from United States with 49 ratings

This is the richest, most aromatic Agricole style rum I have tasted.
High quality product, Very cool, classy, simple, bottling.
It was task finding a seller for a USA order. (Fine Drams - Denmark).